Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: nowa "lista negatywna" towarów importowanych do Malezji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-07-21 06:10:51
malezja, import, eksport, ograniczenia, procedury, ministerstwo finansów, licencje, certyfikaty, homologacja, zgodność norm, zezwolenia, nowe przepisy importowe.

Od 1 kwietnia 2017 r. w Malezji obowiązuje nowa "lista negatywna" towarów importowanych do tego kraju. W pełnym zakresie weszła w życie od 3 lipca br.

Dokument Customs (Prohibition of Imports) Order 2017 [PU (A) 103/2017] jest nowelizacją Ustawy o Prawie Celnym z 1967 r. - Customs Act 1967 [Act 235].
W związku z powyższym nie obowiązuje już dokument Customs (Prohibition of Imports) Order 2012 [PU (A) 490/2012].

Określa on towary, których import do Malezji jest całkowicie zakazany lub odbywa się na podstawie określonych regulacji. Określa organy odpowiedzialne za wydanie zezwoleń lub certyfikacji, a także częściowo ścieżkę proceduralną.

Bardzo ważnym elementem jest podanie różnic w prawie gospodarczym i celnym, obowiązujących na terenie Półwyspu Malajskiego (Peninsula), w stanach autonomicznych Sabah i Sarawak, a także strefach wolnocłowych i off-shore: Labuan, Langkawi, Tioman. Nie wszystkie towary importowane do Malezji Zachodniej (Półwysep Malajski) mogą być dostarczane na takich samych zasadach do innych części tego kraju. Co więcej, w wielu przypadkach, za wydanie zgody lub licencji importowej odpowiedzialny jest organ stanowy, a nie administracja federalna (np. żywność, drewno, minerały itp.). Dotyczy to także obrotu towarami na terenie samej Malezji, pomiędzy różnymi strefami celnymi.

Dokument określa także sposób opisu poszczególnych towarów, labellingu, czy umieszczania oznaczeń ostrzegawczych (np. na papierosach) oraz wymogi zgodności z normani technicznymi, obowiązującymi w Malezji.

Dokument opiera się na sktukturze HS i jest dość prosty do nawigacji, natomiast jeszcze nie została uruchomiona jego przeglądarka (w internecie opublikowany jest jako dokument pdf).

Nowa "lista negatywna" podzielona jest na następujące części:

  • First Schedule (od str. 22) - towary, któych import jest całkowicie zakazany (np. publikacje naruszające morale, obrażające religie, określone środki chemiczne - trucizny, paralizatory radioaktywne itd);
  • Second Schedule (od str. 28) - towary, których 1) import jest możliwy po uzyskaniu określonego zezwolenia/licencji (np. pojazdy i części pojazdów, kwas fosforowy, ryż, mąka ryżowa, taśmy metalowe, rtęć, urządzenia dla statków i stoczni);  2) import jest możliwy po uzyskaniu określonego zezwolenia/licencji, ale nie mogą być wprowadzane  do specjalnych stref ekonomicznych (towary z Izraela, radary, nadwozia samochodowe, akumulatory, niektóre środki chemiczne);  3) jw. z zakazem wprowadzenia na obszar stref wolnocłowych: Labuan, Langkawi i Tioman;
  • Third Schedule (od str. 65) - towary, które mogą być importowane do Malezji, po spełnieniu określonych wymogów lub przejścia procedury dopuszczenia do rynku, lub po dokonaniu inspekcji przez służby kwarantanny, lub muszą być oznaczone w określony sposób. (np. mięso i wyroby z mięsa, mleko i wyroby na bazie mleka, żywe zwierzęta, wyroby ze zwięrząt, rośliny i części roślin, ryby i skorupiaki, artykuły spożywcze, nawozy naturalne, albumina, gelatyna, kazeina, kawa, warzywa, bakterie, drewno nieprzetworzone, sprzęt policyjny, amunicja, sprzęt wojskowy, wyroby dla dzieci, papierosy, napoje alkoholowe, zwierzęta i rośliny chronione);
  • Fourth Schedule (od str. 202) - towary, które przy imporcie spełniać muszą wymogi malezyjskich norm technicznych, przejść homologację lub uzyskać certyfikację techniczną lub posiadać określony certyfikat zdrowa lub bezpieczeństwa (np. cement, materiały budowlane, ceramika budowlana, rury wodne, stal konstrukcyjna, drut i kable, profile stalowe, blachy, aparaty elektryczne, oświetlenie, sprzęt AGD, sprzęt specjalny jeżdżący, zabawki, baterie elektryczne, elektronika użytkowa, kaski motocyklowe).

Pełna lista towarów jest do pobrania pod linkiem:
http://www.federalgazette.agc.gov.my/outputp/pua_20170404_P.U.(A)103_Import.pdf

lub poniżej w formacie pdf.
Pliki do pobrania

Customs Prohibition of Imports Order 2017 PUA103Import
pdf | 2.48 MB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert