Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHandel z Polską

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-24 14:00:43
malezja, handel, eksport, import, gospodarka

Polska eksportuje do Malezji głównie miedź, narzędzia, aparaty i urządzenia naukowe i optyczne oraz maszyny i urządzenia elektryczne. Z tego kraju sprowadzamy m.in. urządzenia mechaniczne i elektryczne do rejestracji i odbioru dźwięku. Malezja jest trzecim największym odbiorcą na świecie serwatki w proszku z Polski.

Według Głównego Urzędu Statystycznego wartość polskiego eksportu wyniosła 310,2 mln dol. w 2013 r. i była o 58,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Wartość importu do Polski obniżyła się w tym czasie o 4,1 proc., do 661,7 mln dol. W rezultacie ujemne saldo obrotów zmniejszyło się o 140,7 mln dol. i wyniosło 351,5 mln dol.

 

Wśród głównych grup eksportowych z Polski na rynek malezyjski znalazły się: miedź i wyroby z miedzi (33,34 proc. eksportu), narzędzia (13.,9 proc.), aparaty i urządzenia naukowe i optyczne (10,28 proc.), maszyny i urządzenia elektryczne (9,77 proc.), turbiny i kotły energetyczne (9,68 proc.), wyroby gumowe (4,49 proc.), produkty na bazie mleka (4,41 proc.), żelazo i stal (2,16 proc.), papier i wyroby papiernicze (1,9 proc.), meble i artykuły wyposażenia wnętrz (1,6 proc.), części samochodowe (1,04 proc.).

Po stronie importu, główne grupy towarowe z Malezji w 2013 r. to: urządzenia mechaniczne i elektryczne do rejestracji i odbioru dźwięku (61 proc.), z dominującym udziałem maszyn liczących i podzespołów elektronicznych, głównie procesorów i podzespołów sterujących, tłuszcze, oleje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (10,64 proc.) oraz tworzywa sztuczne i wyroby z nich, kauczuk i wyroby z kauczuku (12,33 proc.).

Na zmiany w wartościach dwustronnej wymiany towarowej w 2013 r. miały wpływ następujące czynniki:

  • bardzo duży wzrost eksportu wyrobów mechanicznych i elektrycznych, w tym wyrobów AGD (m.in. pralki, kuchenki mikrofalowe, odkurzacze), silników elektrycznych i podzespołów mechanicznych do samochodów europejskich produkowanych w Malezji, a także wyrobów z branży energetycznej
  • wzrost eksportu miedzi i wyrobów z niej
  • skokowy wzrost eksportu lekarstw i medykamentów
  • wzrost eksportu wyrobów chemicznych, w tym nawozów sztucznych
  • utrzymanie wysokiego poziomu eksportu z Polski serwatki i mleka w proszku – serwatka w proszku jest dostarczana do Malezji od wiosny 2011 r.

W 2013 r., podobnie jak w 2012 r. Malezja była trzecim największym odbiorcą na świecie serwatki w proszku z Polski (ok. 10 tys. ton), po Holandii i Niemczech. Wzrósł również eksportu polskich napojów do Malezji (na bazie kawy oraz napojów energetyzujących). W wymianie handlowej widać rosnące zainteresowanie firm polskich nawiązywaniem bezpośredniej współpracy z Malezją (w obu kierunkach) i pomijanie pośredników.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nowe <a href=Implanty Toruń nowoczesna stomatologia">

Nowe Implanty ...

Dobry Dentysta Toruń - Gabinet stomatologiczny Czym jest proteza w jeden dzień i dlaczego różni ...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Marian Poręba Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę
Automatyczne <a href=Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i Maszyny rozlewnicze">

Automatyczne Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i ...

Automatyczne Nalewarki Toruń - Producent nalewarek Toruń – Maszyny rozlewnicze Maszyny rozlewnic...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Ola Trawińska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość Toruń - Biuro rachunkowe Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawiązania współpracy z biu...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Barbara Machoń Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert