Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 16:21:32
malezja, kuala lumpur, ludność

Głową państwa tej dawnej kolonii brytyjskiej jest Król, wybierany na pięć lat przez Zgromadzenie Władców, składające się z dziewięciu dziedzicznych sułtanów i gubernatorów stanów. Pełni on głównie funkcje ceremonialne. Nominalnie jest też zwierzchnikiem armii, powołuje premiera oraz pozostałych członków rządu.

 

 

Królem Malezji jest Abdul Halim Mu'adzam Shah.

Malezja administracyjnie dzieli się na 13 stanów i jedno terytorium federalne, składające się z trzch obszarów. Dziewięć stanów ma dziedzicznych władców noszących tytuł sułtana, na czele czterech pozostałych stoją mianowani gubernatorzy.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, w skład którego wchodzi: Izba Posłów (222 posłów wybieranych w wyborach powszechnych na pięć lat) oraz Senat (70 senatorów, z których 44 mianowanych jest przez króla, a 26 wybieranych przez stanowe zgromadzenie ustawodawcze na 5-letnią kadencję; mandat można sprawować przez dwie kadencje).

Władzę wykonawczą sprawuje rząd federalny, na czele którego stoi premier powoływany przez monarchę. Obecnie strukturę rządu tworzy 23 federalnych ministerstw (premier sprawuje jednocześnie funkcję ministra finansów, a wicepremier funkcję ministra edukacji) oraz Kancelaria Premiera.

Stany Malezji mają, zróżnicowaną, w zależności od stanu, autonomię wewnętrzną (z wyjątkiem kompetencji w sprawach zagranicznych, obrony, finansów, oświaty i obywatelstwa), z własną konstytucją i organami władzy. Cywilny system prawny wzorowany jest na systemie brytyjskim. Sprawy cywilne i gospodarcze rozstrzygane są przed sądami powszechnymi. Istnieją też możliwości rozstrzygania spraw gospodarczych w arbitrażu.

Malezja była kolonią brytyjską. 31 sierpnia 1957 r. Federacja Malajska (na Półwyspie Malajskim) uzyskała niepodległość, a 16 września 1963 roku utworzono 14-stanowe państwo o ustroju federacyjnej i elekcyjnej monarchii konstytucyjnej i demokracji parlamentarnej – Federację Malezji (Federacja Malajska, Sarawak, Sabah i Singapur). 7 sierpnia 1965 roku Singapur został usunięty z Federacji Malezji i dwa dni później ogłosił powstanie niezależnej Republiki Singapuru.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert