Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezyjski elementarz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-14 17:02:09
malezja, kuala lumpur, ludność

Malezja leżąca w Azji Południowo-Wschodniej jest krajem radykalizującego się islamu, głównie w północnych stanach Półwyspu Malajskiego.

 

 

 

Powierzchnia kraju wynosi 329 tys. 750 km kw., w tym 131 tys. 600 km kw. na Półwyspie Malajskim. Długość wybrzeża wynosi 2607 km. Malezja graniczy z Brunei, Indonezją, Singapurem oraz Tajlandią, a także - poprzez wody terytorialne - z Filipinami i Wietnamem.

Stolicą kraju jest Kuala Lumpur z około 1,5 mln mieszkańców. Putrajaya (około 50 tys. ludzi) to nowa stolica administracyjna rządu federalnego Malezji. Kuala Lumpur nadal jednak pozostaje siedzibą parlamentu oraz komercyjną i finansową stolicą państwa.

Językiem urzędowym jest malajski (bahasa Malaysia); języki pomocnicze to: angielski, chiński, tamilski.

Walutą jest ringgit malezyjski (MYR), który dzieli się na 100 senów.

System miar i wag jest mieszany – metryczny (Malezja przyjęła układ metryczny miar i wag) i calowy (brytyjski).

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

W kraju żyje 28 mln 600 tys. ludzi. 80 proc. ludności zamieszkuje Malezję Zachodnią (Półwysep Malajski), a 20 proc. Malezję Wschodnią (wyspa Borneo/Kalimantan). Gęstość zaludnienia wynosi 85,8 osób/km kw.

Około 54 proc. ludności stanowią Malajowie, 25 proc. Chińczycy (głównie potomkowie XIX wiecznych imigrantów z Chin), 8 proc. Indusi (potomkowie imigrantów z Indii). Ponadto, inne rdzenne ludy tubylcze (13 proc.) tzw. inni Bumiputra, w tym zamieszkujący północne Borneo: m.in. Dajakowie, Kalabici, Semangowie, Ibanowie.

W Malezji Zachodniej występuje liczebna przewaga Malajów nad Chińczykami i Indusami, natomiast w Malezji Wschodniej Chińczyków i Indusów nad Malajami.

Główne religie: islam – 60 proc., buddyzm – 19 proc., chrześcijaństwo – 9 proc., wyznania chińskie – 3 proc., inne – 9 proc.

 

 

Co warto wiedzieć 

 

Malezja jest krajem radykalizującego się islamu, zwłaszcza w stanach północnych Półwyspu Malajskiego – Kedah, Kelantan, Perlis, Terengganu. Nie ma tam w sprzedaży wieprzowiny i alkoholu (z wyjątkiem wyspy Langkawi w Kedah, która jest strefą wolnocłową). 

Funkcjonują sądy religijne (szariat) oraz policja religijna – w odniesieniu do muzułmanów. Oficjalnymi świętami religijnymi są najważniejsze święta głównych religii.

Przemyt i używanie narkotyków jest karane w Malezji surowo – do kary śmierci włącznie, obowiązuje zakaz posiadania broni palnej przez cywilów oraz jakichkolwiek przedmiotów przypominających broń palną (zabawki ASG, zapalniczki, straszaki itd.), a także zakaz posiadania wiatrówek, miotaczy gazu (poza sprayem pierzowym) i paralizatorów. Karalne jest też posiadanie części amunicji.

Waluta jest wymienialna w całej Azji i w krajach Bliskiego Wschodu. W Malezji waluty obce można wymieniać bezpiecznie w kantorach na terenie całego kraju. Nie są wymagane jakiekolwiek dokumenty tożsamości oraz formularze wymiany. W przypadku wymiany bankowej, niechętnie przyjmowane jest euro (nie ma go w gotówkowym obiegu bankowym), jego kurs jest zaniżony. Banki nie wypłacają euro. Nie jest ono używanie w wymianie handlowej, a deklaracje celne muszą posiadać wartość wyrażoną w dol. Euro jest dostępne tylko na lotniskach. Bankomaty realizują wypłaty z kart zagranicznych, ale tylko w walucie miejscowej. Żadne sklepy, punkty usługowe itd. nie przyjmują innej waluty niż ringgit malezyjski. Karty kredytowe są stosowane powszechnie.

Wszystkie osoby wjeżdżające do Malezji muszą posiadać ważne dokumenty podróżne, jak również wizę uzyskaną przez ambasady malezyjskie za granicą. Z obowiązku wizowego zwolnieni są obywatele państw-krajów ASEAN oraz Commonwealth, z wyjątkiem: Indii, Bangladeszu, Pakistanu, Sri Lanki, Kamerunu, Mozambiku i Nigerii.

Obywatele polscy, jak również znacznej większości państw europejskich, mogą przebywać w Malezji do 90 dni bez obowiązku uzyskania wizy.

 

Transport 

 

Położenie Malezji na skrzyżowaniu najważniejszych korytarzy lotniczych – z Europy przez Azję Centralną do Australii (tzw. szlak jedwabny) oraz z Ameryki przez Oceanię i Daleki Wschód do Indonezji i subkontynentu indyjskiego – zapewnia dogodne połączenia dla przewozu pasażerów i towarów drogą powietrzną. Ich obsługa odbywa się w sześciu międzynarodowych portach lotniczych: Kuala Lumpur International Airport – KLIA, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Kuching, Langkawi oraz Penang. Lotniczy ruch regionalny, krajowy i dyspozycyjny jest obsługiwany przez 16 większych oraz przez 40 małych lotnisk lokalnych. Zarządcą i operatorem 39 najważniejszych malezyjskich lotnisk jest przedsiębiorstwo państwowe Malaysia Airports Holdings Berhad – MAHB.

Według raportu rocznego z 2013 r. lotniska zarządzane przez MAHB obsłużyły 79,6 mln pasażerów (wzrost o 18,4 proc.), 937,3 mln ton towarów (wzrost o 5,7 proc.), wykonano 737,9 tys. operacji lotniczych (wzrost o 14,2 proc.).

Największy międzynarodowy port lotniczy Malezji – Kuala Lumpur International Airport – KLIA jest położony ok. 50 km od centrum Kuala Lumpur i 30 km od Putrajayi (administracyjnej stolicy kraju) i posiada aktualnie 2 terminale pasażerskie (KLIA i KLIA2) o przepustowości, pozwalającej obsłużyć rocznie 65 mln pasażerów oraz 1,2 mln ton towarów.

W 2013 r. port lotniczy KLIA obsłużył 47,5 mln pasażerów (wzrost o 19,1 proc.), 681 tys. ton towarów (wzrost o 1,0 proc.), wykonano 325,5 tys. operacji lotniczych (wzrost o 15,3 proc.).

Połączenie autostradowe Północ-Południe (North-South Expressway), łącznie z mostami na wyspę Penang oraz autostradą Kuala Lumpur – Karak, stanowią oś transportową Malezji. Autostrady są przeważnie płatne, w rozsądnej wysokości, około 12-15 ringgitów malezyjskich za 100 km.

Połączenie autostradowe Północ-Południe (North-South Expressway), łącznie z mostami na wyspę Penang oraz autostradą Kuala Lumpur – Karak, stanowią oś transportową Malezji. Autostrady są przeważnie płatne.

Koleje Malezyjskie – KTM – Keretapi Tanah Melayu są spółką skarbu państwa, działającą jako narodowy przewoźnik w części kontynentalnej Malezji – od północnego terminalu w Butterworth przy granicy z Tajlandią do Pasir Gudang na południu, na granicy z Singapurem. KTM obsługuje przewozy pasażerskie oraz towarowe, w tym przemysłowe i masowe.

Główny szlak kolejowy biegnie po strategicznej i najważniejszej linii kolejowej łączącej Indochiny i Półwysep Malajski, przebiegającej na trasie: Chiang Mai – Ayutthaya – BANGKOK – Hua Hin – Padang Besar – Butterworth – Ipoh – Kuala Lumpur – Gemas – Johor Bahru – SINGAPUR i v.v. Jej alternatywą jest szlak Jungle Line, odgałęziający się w tajlandzkim Hua Hin do Sungai Kolok, i dalej wiodący przez północnowschodnie tereny kontynentalnej Malezji do Khota Bharu i Gemas.

Ministerstwo Transportu Malezji – MoT nadzoruje siedem głównych międzynarodowych portów morskich: sześć w części półwyspowej - Port Klang, Port Penang, Port Johor w Pasir Gudang, Port Tanjug Pelepas, Port Kuantan i Port Kermaman (baza zaopatrzeniowa przedsiębiorstw naftowych), oraz jeden w stanie Sarawak na Borneo – Port Bintulu (jest to krajowa baza przeładunku i dystrybucji gazu LNG). Urządzenia portowe są nowoczesne, oferowany jest pełny wachlarz usług spedycyjnych i transportowych.

Usługi i przeładunki kontenerowe oferowane są przez szereg firm w Malezji. Wewnątrzkrajowe przewozy kontenerowe podlegają w Malezji licencjonowaniu przez Radę Licencjonowania Przewoźników Handlowych - Commercial Vehicle Licensing Board – CVLB, nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii Przedsiębiorczości - Ministry of Enterpreneur Development. Licencjonowanych jest ponad 60 przewoźników. Szereg innych małych i średnich firm obsługuje ładunki konwencjonalne transportem samochodowym.

W usługach spedycyjnych obowiązuje, niepodlegający licencjonowaniu, podział na międzynarodowych i krajowych spedytorów oraz ich agentów. Spedytorzy często pomagają przedsiębiorcom w uzyskiwaniu wymaganych pozwoleń, odprawie celnej, uzyskiwaniu zwolnień celnych i innych formalnościach.

 

Malezja w organizacjach międzynarodowych 

 

Malezja jest członkiem WTO, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeżeli chodzi o współpracę regionalną, należy do Stowarzyszenia Państw ASEAN oraz forum APEC i ASEM.

Malezja aktywnie działa na forum Organizacji Współpracy Islamskiej – OIC m.in. w zakresie systematycznego rozwijania i standaryzacji finansów islamskich.

 

Ważne linki

 

Ambasada Malezji w Polsce

ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa

Telephone: (+4822) 617 4413

(+4822) 617 3144

Fax: (+4822) 617 6256 / 616 0590

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej W Kuala Lumpur

No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai

55000 Kuala Lumpur

tel. +60321610805/ +60 3 2161 0780

e-mail: kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.kualalumpur.msz.gov.pl

 

Konsulat RP
The Consular Section

No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai

55000 Kuala Lumpur

 

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kuala Lumpur

Suite 6, Level 7, Menara Dato Onn

P.O. Box 47 / 48

Putra World Trade Center [PWTC]

45, Jalan Tun Ismail

50480 Kuala Lumpur

tel: +603 40430940 / +603 40427886

faks: +603 40430216

e-mail: kualalumpur@trade.gov.pl

 

Ministerstwa, urzędy, instytucje

Kancelaria Premiera Malezji

www.pmo.gov.my

Wydział Planowania Gospodarki

www.epu.jpm.my

Departament Statystyki

www.statistics.gov.my

Ministerstwo Bogactw Naturalnych i Środowiska

uggah@nre.gov.my

Ministerstwo Energii, Zielonych Technologii i Wody

www.kettha.gov.my

Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego

www.moe.gov.my

Ministerstwo Finansów

www.treasury.gov.my

Ministerstwo Handlu Międzynarodowego i Przemysłu

www.miti.gov.my

Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Konsumentów

shahrir@kpdnhep.gov.my

Ministerstwo Kobiet, Rodziny i Rozwoju Wspólnot

www.kpwkm.gov.my

Ministerstwo Środków Przekazu i Multimediów

www.kpkk.gov.my

Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji

www.mosti.gov.my

Ministerstwo Mieszkalnictwa i Samorządu Lokalnego

www.kpkt.gov.my

Ministerstwo Młodzieży i Sportu

www.kbs.gov.my

Ministerstwo Obrony

www.mod.gov.my

Ministerstwo Plantacji i Upraw

pybm@kppk.gov.my

Ministerstwo Rozwoju i Technologii Wsi i Rozwoju Regionalnego

www.rurallink.gov.my

Ministerstwo Rolnictwa i Przetwórstwa

mustapa@moa.gov.my

Ministerstwo Robót Publicznych

www.kkr.gov.my

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

www.kln.gov.my

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

www.moha.gov.my

Ministerstwo Terytoriów Federalnych

www.kwp.gov.my

Ministerstwo Turystyki i Kultury

aos@motour.gov.my

Ministerstwo Transportu

menteri@mot.gov.my

Ministerstwo Zdrowia

www.moh.gov.my

Ministerstwo Zasobów Ludzkich

www.mohr.gov.my

Malezyjska Agencja ds. Rozwoju Przemysłu – MIDA

www.mida.gov.my

Malezyjska Agencja Rozwoju Handlu Zagranicznego - MATRADE

www.matrade.gov.my

Królewski Urząd Celny

www.customs.gov.my

Bank Centralny Malezji - Bank Negara Malaysia

www.bnm.gov.my

 

Samorządy gospodarcze

Malaysia-Poland Business Association - Stowarzyszenie Biznesu Malezja-Polska - MPBA

http://mpba.org.my/cms3/

Izba Handlu i Przemysłu EU-Malezja – EUMCCI

www.eumcci.com

Malezyjska Międzynarodowa Izba Handlu i Przemysłu – MICCI

www.micci.com

Malaysia Cacoa Board

www.koko.gov.my

Malaysian Palm Oil Board

www.mpob.gov.my

Malaysia Rubber Board

www.lgm.gov.my

Malaysia Rubber Glove Manufacturers Association

www.margma.com.my

Malaysian Timber Council

www.mtc.com.my

Federation of Malaysian Manufactures – FFM

www.fmm.org.my

Standard & Industrial Research Institute of Malaysia – SIRIM

www.sirim.my

Malezyjskie Regionalne Centrum Arbitrażowe

www.rcakl.org.my

Członkostwo w organizacjach otoczenia biznesu nie jest w Malezji obowiązkowe, ale większość przedsiębiorców preferuje zrzeszanie się. Firmy mogą być członkami jednocześnie wielu organizacji.

 

Prasa ekonomiczna

Malezyjska Agencja Informacyjna – BERNAMA

www.bernama.com

Business Time – dziennik ekonomiczny

http://www.btimes.com.my/

Malaysian Reserve – dziennik ekonomiczny

http://themalaysianreserve.com

Malaysian Business – miesięcznik ekonomiczny

http://beritapublishing.com.my

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert