Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMożna przetrzymywać podejrzanych bez procesu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 16:16:23
malezja, prawo, parlament

Malezyjski parlament przyjął w kwietniu 2015 r. nową ustawę dotyczącą walki z terroryzmem, zezwalającą na przetrzymywanie podejrzanych bez wytyczania im procesu. Przepisy zostały przywrócone po trzech latach.

Zgodnie z nowymi regulacjami policja może aresztować i przetrzymywać podejrzanych o działalność terrorystyczną; nie sprecyzowano jednak na jak długo.

 

 

Phil Robertson z organizacji Human Rights Watch (HRW) ocenił, że decyzja jest "olbrzymim krokiem wstecz, jeśli chodzi o prawa człowieka w Malezji". "Poprzez przywrócenie przepisów dotyczących przetrzymywania na czas nieokreślony podejrzanych bez procesu Malezja otworzyła puszkę Pandory, jeśli chodzi o politycznie motywowane, pełne nadużyć działania państwa" - zakomunikował przedstawiciel HRW.

Opozycja ostrzega, że nowe prawo może być wykorzystywane do zwalczania politycznych przeciwników rządu. Ustawa przywraca zapisy kontrowersyjnej ustawy w sprawie bezpieczeństwa zniesionej w 2012 r. i według jej krytyków drastycznie ogranicza swobody obywatelskie.

Źródło: PAP