Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUE-Malezja

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Łukasz Chrzanowski | 2015-12-26 14:22:31
malezja, malaysia

W 2010 roku rozpoczęły się negocjacje umowy o wolnym handlu UE-Malezja – MEUFTA i do połowy 2012 roku odbyło się 7 rund negocjacyjnych. Głównym problemem w rozmowach pozostawały próby wyłączania z nich przez stronę malezyjską kwestii religijnych (w tym dostępu do rynku – certyfikacja halal), sektorów priorytetowych lub kwestii uprzywilejowania ludności Bumiputera (tubylczej ludności Malezji). W trakcie odbytych negocjacji osiągnięto niewielki postęp, polegający jedynie na określeniu bardziej jasnych i transparentnych zasad stosowania i ewentualnej przyszłej likwidacji ceł w Malezji.

W 2010 roku rozpoczęły się negocjacje umowy o wolnym handlu UE-Malezja – MEUFTA i do połowy 2012 roku odbyło się 7 rund negocjacyjnych.
Głównym problemem w rozmowach pozostawały próby wyłączania z nich przez stronę malezyjską kwestii religijnych (w tym dostępu do rynku – certyfikacja halal), sektorów priorytetowych lub kwestii uprzywilejowania ludności Bumiputera (tubylczej ludności Malezji).
W trakcie odbytych negocjacji osiągnięto niewielki postęp, polegający jedynie na określeniu bardziej jasnych i transparentnych zasad stosowania i ewentualnej przyszłej likwidacji ceł w Malezji.

Władze Malezji naciskały na przyspieszenie przyjmowania umowy FTA w zakresach, które (jedynie w ich opinii) już zostały lub były bliskie uzgodnienia (m.in. w kwestach produkcji: samochodów, stali, alkoholu oraz branży rybnej), pozostawiając do dalszych negocjacji problemy nierozwiązane (np. zamówienia publiczne, usługi, opłaty eksportowe i importowe, zasady pochodzenia towarów oraz zgodności z zasadami islamu – halal).

Stanowisko UE w tej sprawie było dość jednoznaczne – umowa MEUFTA będzie podpisana wyłącznie po zakończeniu wszystkich, bez wyjątków, obszarów i tematów negocjacji.

Po VII rundzie negocjacji, która odbyła się w kwietniu 2012 roku (w trakcie której, pomimo wcześniejszych zapowiedzi, strona malezyjska nie przedstawiła nowych propozycji i zaprezentowała usztywnienie swojego stanowiska w kwestiach już wcześniej uzgodnionych), dalsze negocjacje umowy FTA UE-Malezja zostały bezterminowo wstrzymane.
Do końca 2012 roku nie odbyło się już żadne spotkanie dwustronne w tej sprawie.

Zgodnie z nowymi zasadami GSP, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2014 r., towary z Malezji nie są objęte przy imporcie do krajów Unii Europejskiej preferencjami celnymi.
Pliki do pobrania

biomasa
docx | 17.75 KB
Pobierz
drewno
docx | 18.25 KB
Pobierz
eumalaysiatradebrochure2013en
pdf | 3.93 MB
Pobierz
eumalaysiatradefactsheetmay2013en
pdf | 750.87 KB
Pobierz
komunikatfta
docx | 19.3 KB
Pobierz
komunikatuewolowina
docx | 13.19 KB
Pobierz
skmbt28313091915210
pdf | 746.11 KB
Pobierz
uefraudalert2012
docx | 35.42 KB
Pobierz
uemsiagsp2014
docx | 27.6 KB
Pobierz

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert