Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-24 14:05:14
malezja, polska, inwestycje, firmy

Malezyjskie firmy chętnie inwestują za granicą, ale wybierają głównie kraje bogate, o ustalonym statusie gospodarczym. Poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju jest wysoki biorąc pod uwagę fakt, że Malezja ma status gospodarki rozwijającej się. O bezpośrednich inwestycjach malezyjskich w Polsce wiadomo niewiele.

 

 

 

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Malezji w 2013 r. wzrosły o 24 proc., do ok. 12,2 mld dol. Według raportu UNCTAD “World Foreign Direct Investments 2013”, Malezja zajmuje 16. miejsce, o trzy pozycje wyższe niż we wcześniejszej edycji, pod względem Top Prospectiove Host Economy na lata 2013-2015.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)

 

W 2013 r. malezyjskie przedsiębiorstwa zainwestowały na świecie 132,8 mld ringgitów (1 ringgit to 1 zł), przy czym ponad połowa tych pieniędzy trafiła do sektora usług, 29 proc. – do branży wydobywczej, 8 proc. – rolnictwa, 6 proc. – do przetwórstwa, a 1 proc. - do budownictwa. 

 

Polska w Malezji

 

Współpraca inwestycyjna pomiędzy Polską a Malezją jest na skromnym poziomie. Polskich przedsiębiorstw działających w tym kraju jest niewiele. Aktywna na tym rynku jest malezyjska franszyza polskiej firmy kosmetycznej INGLOT Sp. z o.o., która otworzyła kolejne sklepy na terenie Malezji i dysponuje już siedmioma placówkami (pierwsze trzy powstały w 2011 r.). Firma planowała utworzenie sieci dystrybucji składającej się z 60 punktów.

W Malezji jest główna siedziba firmy Dynamic Business Information Ltd. z Londynu. Firma należy do polskiego przedsiębiorcy, który wykupił brytyjską firmę, a następnie dokonał inwestycji w Malezji, tworząc w Kuala Lumpur firmę Dynamic Business Information (M) Asia Pacific Sd. Bhd., zajmującą się globalnie oceną ryzyka finansowego, biznesowego i wiarygodności firm.

Polski Holding Obronny przejął funkcjonujące w Kuala Lumpur od 2006 r., biuro przedstawicielskie b. Firmy Bumar Sp. z o.o. Biuro w Kuala Lumpur uruchomiła firma PP-Eko z Warszawy, działająca w sektorze „zielonych technologii”. Firma oferuje usługi w dziedzinie planowania i wykonawstwa oczyszczalni ścieków, a także oczyszczania ścieków z tłoczarni oleju palmowego i odzysku oleju.

Oprócz bezpośredniej współpracy handlowej, w Malezji działają polskie firmy świadczące usługi na rzecz miejscowych podmiotów oraz firm międzynarodowych.

Według WPHI w Kuala Lumpur, w 2013 r. usługi obejmowały następujące branże i dziedziny:

 • IT i cyberbezpieczeństwo w zakresie opracowania procesów zarządzania w środowisku ShareWare, tworzenia oprogramowania do „inteligentnych budynków”. W Malezji od czasu do czasu pojawiają się firmy, których zadaniem jest wykonywanie usług teleinformatycznych, programowanie na zlecenie firm międzynarodowych – m.in. Nokii i Siemensa. Polskie firmy świadczą także usługi w dziedzinie e-learning’u
 • naprawa i konserwacje turbin i generatorów
 • usługi konstrukcyjne na wystawach międzynarodowych – m.in. na targach lotniczych LIMA 2013 dla wystawców z Wielkiej Brytanii
 • biomasa i źródła energii
 • kontrola bezpieczeństwa produkcji i nadzór
   

W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano pojawiło się też kilka przykładów nawiązywania współpracy naukowo. W 2013 r. kontynuowane były kontakty następujących organizacji:

 • Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO) z Torunia z Malezyjskim Instytutem Systemów Mikroelektronicznych MIMOS (Malaysia Institute of Microelectronics Systems)
 • Politechniki Śląskiej z Uniwersytetem Technicznym Perlis (inżynieria materiałowa), w 2013 r. kontynuowana była promocja polskich wynalazków i pomysłów racjonalizatorskich w Malezji, realizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWIR) i WPHI. W 2013 r. podczas targów MTE (Malaysia Technology Expo) i ITEX (International Technology Expo) prezentowano 47 wynalazków i technologii innowacyjnych
   

Pomiędzy polskimi i malezyjskimi uczelniami i instytucjami edukacyjnymi zostało podpisanych kilkanaście porozumień o współpracy (MoU). Po stronie polskiej partnerami są takie uczelnie jak: - Uniwersytet Medyczny z Warszawy, Uniwersytet Medyczny z Łodzi, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Warszawska, Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny z Lublina i Uniwersytet Jagielloński. Studia w Polsce realizuje ok. 220 studentów malezyjskich, z czego ok. 190 osób studiuje medycynę.

O bezpośrednich inwestycjach malezyjskich w Polsce wiadomo niewiele. Poza ich zainteresowaniem pozostaje zresztą cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Biznes malezyjski inwestuje chętnie w branże energetyczną, komunikacyjną, w przejęcia znanych marek oraz historycznych nieruchomości. Jak na razie, bezpośrednie inwestycje Malezji w Europie dotyczą wyłącznie Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Irlandii i Holandii.

 

Zachęty rządowe

 

Malezja posiada system zachęt, które mają przyciągnąć inwestorów z zagranicy. Zawarte są one w kilku regulacjach prawnych: w Promotion of Investment Act 1986; Income Tax Act 1967; Customs Act 1967; Sales Tax Act 1972; Excise Act 1976 I Free Zones Act 1990. Akty te dotyczą inwestycji w następujące sektory gospodarki: produkcję przemysłową, turystykę i hotelarstwo, wybrane usługi, działalność badawczo-rozwojową, edukację i szkolenia oraz ochronę środowiska.

 

Parki przemysłowe

 

W Malezji istnieje ponad 200 stref oraz parków przemysłowych działających w ramach agencji rządowych – państwowych agencji rozwoju gospodarczego SEDC, regionalnych agencji rozwoju gospodarczego RDA, zarządów portów oraz władz municypalnych. Rząd planuje powołanie nowych agencji. Przedsiębiorcy prywatni mają także prawo rozwijania stref przemysłowych w niektórych stanach Malezji. Ceny licencji oraz dzierżawy terenów są zróżnicowane w zależności od lokalizacji.

 

Przemysłowe strefy wolnocłowe (Free Industrial Zones, FIZ), ustanawiane są dla celów produkcji lub montażu produktów, głównie z przeznaczeniem na eksport. Umożliwiają firmom minimalizację procedur i formalności celnych i wytwarzanie oraz import materiałów i surowców, części oraz maszyn na warunkach wolnocłowych. Eksport produktów finalnych gotowych odbywa się w warunkach uproszczonych procedur celnych. Aktualnie działa 14 FIZ.

Firma może uzyskać lokalizację w FIZ, jeżeli:

 • cała jej produkcja lub nie mniej niż 80 proc. przeznaczone jest na eksport
 • surowce i materiały do produkcji pochodzą w przeważającej części z importu
   

Licencjonowane składy produkcyjne (Licensed Manufacturing Warehouses, LMW) tworzone są po to, by zapewnić przedsiębiorstwom przywileje wynikające z FIZ, tam gdzie ich powstanie nie jest pożądane. Warunki usytuowania firmy w LMW są takie same jak FIZ.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nowe <a href=Implanty Toruń nowoczesna stomatologia">

Nowe Implanty ...

Dobry Dentysta Toruń - Gabinet stomatologiczny Czym jest proteza w jeden dzień i dlaczego różni ...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Marian Poręba Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę
Automatyczne <a href=Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i Maszyny rozlewnicze">

Automatyczne Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i ...

Automatyczne Nalewarki Toruń - Producent nalewarek Toruń – Maszyny rozlewnicze Maszyny rozlewnic...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Ola Trawińska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość Toruń - Biuro rachunkowe Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawiązania współpracy z biu...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Barbara Machoń Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert