Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFilipiny: energetyka - wysokie zainteresowanie kapitałem inwestycyjnym z Chin i Japonii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-09-07 10:11:46
filipiny, energetyka, inwestycje, 2017


Filipiny starają się zainteresować Chiny i Japonię inwestycjami w projekty energetyczne o wartości 135 mld USD, których realizacji administracja państwowa ma nadać szybki bieg. Konieczne jest zwiększenie mocy energetycznych o 43 GW w najbliższych dekadach, aby ustabilizować podaż energii elektrycznej w dynamicznie rozwijającej się gospodarce, jak poinformował Alfonso Cusi, Sekretarz ds. Energii. Rozmowy na ten temat były prowadzone z Chinami, Japonią, Rosją i innymi krajami. Projekty, które wymagają zgody jego ministerstwa będą zatwierdzane w ciągu 30 dni (zgodnie z nowym zarządzeniem prezydenta Duterte), a nie jak dotychczas kilku miesięcy, czy nawet lat.

Po Stanach Zjednoczonych, dwa kolejne kraje z największym udziałem inwestycji w sektorze energetycznym w regionie Azji Południowo-Wschodniej to Japonia i Chiny. Japonia sponsorowała bądź finansowała 21 projektów o łącznej wartości 23,7 mld USD (obecnie w trakcie realizacji bądź planowanych), podczas gdy Chiny – 21 projektów o wartości 32,8 mld USD.

Duterte szuka zainteresowania kapitału inwestycyjnego (szczególnie z Chin i Japonii), gdyż konieczna jest budowa nowych elektrowni oraz terminali gazowych off-shore, szczególnie dla Luzonu (2/3 gospodarki Filipin), który dotykany jest niedoborami energii elektrycznej. Przewiduje się, że do 2040 r. konieczne jest zabezpieczenie dostaw energii na poziomie 3-krotnych mocy wytwórczych Singapuru. Taki poziom byłby odpowiedni dla obiecywanego przez Duterte rozwoju kraju, w tym budowy portów lotniczych, kolei, mostów.

Do przyszłego roku Filipiny planują także rozpoczęcie budowy terminalu LNG, który zasilałby elektrownie o łącznej mocy produkcyjnej 3,5 GW (koszt ok. 1,9 mld USD). Aktualnie obiekty te są powiązane z polem gazowym w Malampaya (Palawan), którego złoża jednakże wyczerpią się do 2024 r.

Kolejny projekt LNG to obiekt w Batangas (okolice Manili) o początkowej pojemności 5 mln ton metrycznych rocznie w 2021 r. i będzie połączony z elektrownią o mocy 200-800MW. Na kolejnym etapie zostanie on powiększony do 10 mln ton metrycznych.

Aktualnie Filipiny mają moce wytwórcze na poziomie 21,4 GW (wzrost o 14%).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Przewodnik KALIBRACJA CZUJNIKÓW TEMPERATURY

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi czujniki temperatu...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Ortodoncja i protetyka stomatologiczna

Ortodonta Toruń Protetyk Toruń Protetyk Toruń Protetyka stomatologiczna Toruń W ja...
Polska - TORUŃ 2022-01-28 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert