Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: RCEP może nie zostać podpisana do końca 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-08-18 05:47:34
malezja, umowa, rcep, 2017, asean


Umowa o Regionalnym Kompleksowym Partnerstwie Gospodarczym (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP) prawdopodobnie nie zostanie podpisana do końca 2017 r., jak planowano, gdyż państwa członkowskie nadal mają do uzgodnienia 20 rozdziałów, które będą stanowiły podstawę bloku handlowego. Konsensus został osiągnięty jak na razie w zakresie dwóch rozdziałów.

Minister Handlu Zagranicznego i Przemysłu Malezji, Datuk Seri Mustapa Mohamed poinformował, w trakcie konferencji prasowej podczas Intra-ASEAN Investment Forum w Kuala Lumpur, że przyszli sygnatariusze maja nadzieję zakończyć negocjacje najpóźniej do końca pierwszego półrocza 2018 r. (o ile nie zdążą w pierwszym terminie). Najważniejszą kwestią jest uproszczenie zasad i procedur w ramach proponowanej umowy o handlu, której stronami będzie 16 państw.

RCEP jest umową o wolnym handlu, negocjowaną od 2012 r., a której znaczenie wzrosło po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z umowy transpacyficznej – TPP. Negocjowana jest przez członków ASEAN oraz Australię, Chiny, Indie, Japonię, Koreę Południową oraz Nową Zelandię.

Przewiduje się, że Malezja osiągnie istotne korzyści w ramach tej umowy, wynikające ze zniesienia ceł i innych barier handlowych.

W 2015 r. obroty handlowe w krajach RCEP wyniosły 10,8 biliona USD, podczas gdy napływ inwestycjei – 366,3 mld USD.

W 2016 r. firmy z krajów ASEAN zainwestowały 23,9 mld USD w regionie (wzrost o 12,2% w porównaniu do 2015 r.). Inwestycje wewnątrz ASEAN-u wyniosły 24,76% bezpośrednich inwestycji w ASEAN-ie (8,6 mld USD). Wśród najważniejszych inwestorów z ASEAN, którzy ulokowali swój kapitał w Malezji były takie firmy jak Charoen Pokphand Gropu Co Ltd, Wilmar International Ltd., Musim Mas Holdings Pte Ltd, Tipco Asphalt pcl, San Miguel Corp oraz TCC Group.

W latach 2010-2016 malezyjskie inwestycje w innych krajach tego ugrupowania sięgnęły poziomu 76,9 mld MYR, tj. 24,4% wszystkich malezyjskich inwestycji zagranicznych. Głównym ich odbiorcą jest Singapur (56%, tj. 42,9 mld MYR), a następnie Indonezja (27,8%, tj. 21,4 mld MYR). Kolejne kraje – Tajlandia i Wietnam odebrały odpowiednio 5,1% i 4,9% inwestycji. Wśród firm malezyjskich, które rozszezryły swoją działalność w ASEAN-ie znajdują się: CIMB Group Holdings Bhd., Malaysan Banking Bhd., Petroliam National Bhd., Sime Darby Bhd., Gamuda Bhd., Muhibbah Engineering (M) Bhd., YTL Corp. Bhd oraz Zico Law.

W pierwszym kwartale 2017 r. malezyjskie firmy zainwestowały za granicą 550 mln MYR (ok. 123,6 mln USD).

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Leżaki drewniane

Leżaki drewniane od Sport Service to świetna propozycja na wiosnę oraz lato dla osób lubiących re...
Polska - Kłaj 2022-03-24 Dodał: Sport Service Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert