Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: ubezpieczenie pracownicze dla sektora prywatnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-08-03 06:00:56
malezja, ubezpieczenie, pracownicy, sektor prywatny


W dniu 1 sierpnia rząd Malezji przedstawił w Parlamencie propozycję ustawy i ubezpieczeniu pracowniczym dla pracowników sektora prywatnego, w której przewiduje się benefity dla osób zwalnianych (Employment Insurance System Bill 2017 – EIS).

Proponowane ubezpieczenie będzie administrowane przez Social Secutiry Organisation (SOCSO) oraz zarządzane przez Ministerstwo Zasobów Ludzkich. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będa zobowiązani do uiszczania składek na to ubezpieczenie (od 0,1 MYR każdy do max. 19,75 MYR, w zależności od wysokości wynagrodzenia miesięcznego). Przystąpienie do systemu będzie obowiązkowe, brak opłacania składek będzie wiązał się z nałożeniem odpowiednich kar.

Wśród korzyści przewidzianych dla zwalnianych pracowników wyszczególniono zasiłek z tytułu wczesnego ponownego zatrudnienia (wypłacany jednokrotnie dla osoby ubezpieczonej, która zaakceptuje ofertę nowej pracy w okresie oczekiwania lub w okresie otrzymywania JSA), zasiłki na szkolenia zawodowe, wsparcie na poszukiwania pracy (Job Search Allowance – JSA), a także zasiłki z tytułu zmniejszonych dochodów.

Malezyjska Federacja Pracodawców uważą, że proponowana ustawa nie była konsultowana z pzremysłem. Należy zatem ponownie przedyskutować niektóre kwestie, m.in.:

  • przekazania uzbieranych środków z powrotem do pracodawców i pracowników o ile w firmie nie nastąpią zwolnienia
  • udziału państwa w wypłatach z funduszu EIS (konieczne większe wsparcie ze środków publicznych dla systemu w kontekście wysokości proponowanych zasiłków: JSA ma być wypłacane dla pracowników, którzy płacili składki przez co najmniej 12 miesięcy (w pierwszym miesiącu – 80% wys. pencji, w drugim – 50%, w trzecim – 40%)

Deapartament Statystyki Malezji przewiduje, że stopa bezrobocia w 2017 r. ukształtuje się na poziomie 3,6-3,8% (wobec 3,5% w 2016 r.), tj. około 600 tys. osób, przy liczbie siły roboczej w granicach 14,3-14,9 mln.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert