Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: Trzecie Posiedzenie Ministrów RCEP

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-06-06 06:15:23
malezja, rcep, azja, asean, handel, umowa


Oczekuje się, że umowa Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) zostanie uzgodniona i podpisana do końca bieżącego roku. W dniach 21-22 maja br. w Hanoi odbyło się Trzecie Międzysesyjne Posiedzenie Ministrów, jako kontynuacja 18 rundy negocjacji (2-12.05.2017 r., Pasay City, Filipiny).

Podczas spotkania w Wietnamie potwierdzono zaangażowanie 16 państw (kraje ASEAN oraz Australia, Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Nowa Zelandia) i determinację do zakończenia negocjacji handlowych i inwestycyjnych w terminie.

Według Mukhtara Husseina, CEO banku HSBC Bank Malaysia Bhd, wejście w życie powyższej umowy może wpływnąć na przyspieszenie wzrostu gospodarczego Malezji w związku z liberalizacją handlu oraz integracją gospodarczą. W połączeniu z chińskim Nowym Szlakiem Jedwabnym, którego realizacja wykracza poza kwestie transportu i infrastruktury, perspektywy rozwoju handlu i usług mogą wyglądać optymistycznie.

Ocenia się, że RCEP będzie największą umową o wolnym handlu na świecie, obejmującą swoim zasięgiem kraje z połową ludności świata i produkcją na poziomie 22,7 biliona USD w 2014 r. (blisko 30% gospodarki globalnej).