Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: uwarunkowania wzrostu gospodarczego wyzwaniem dla kraju

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2017-06-05 11:55:12
malezja, gospodarka, 2017


Malezyjskie perspektywy wzrostu gospodarczego nadal pozostają wyzwaniem, pomimo wzrostu eksportu i prognoz jego wzrostu o 3,6% w 2017 r. Według Mahamouda Islam, ekonomisty zajmującego się kwestiami Azji w Euler Hermes-Allianz Research, wśród ww. wyzwań należy wspomnieć zdolności płatnicze, konkurencję ze strony krajów sąsiednich, a także napięcia geopolityczne.

Zdolności płatnicze Malezji są ograniczone, chociaż po stronie finansów publicznych nie aż tak obciążone zadłużeniem jak inne kraje w regionie. Zadłużenie gospodarstw domowych (88,4% PKB) przełożyło się na bardziej restrykcyjną politykę monetarnę banku centralnego. W połączeniu z utrzymującym się spadkowym trendem oszczędności (35% PKB w 2010 i 29%PKB w 2016 r.) zapewnia to niewielkie pole do manewru i silniejszeg wzrostu inwestycji krajowych.

Jeśli chodzi o konkurencję krajów z regionu, to okazuje się, że rośnie ona coraz mocniej. Udział w rynku regionalnych firm z sektora przemysłu przetwórczego agresywnie rośnie, podczas gdy Malezji pozostaje na poziomie ok. 1,2%.

Dodatkowe wyzwania, to napięcia geopolityczne i wzrost protekcjonizmu. W ostatnich dwóch latach wprowadzono na świecie ponad 1400 nowych instrumentów ochrony rynku.

Zgodnie z projekcją na 2017 r. wzrost gospodarczy Malezji ma wynieść 4,5% (wobec 4,2% w 2016 r.). Wyznacznikiem poziomu rozwoju kraju ma być osiągnięcie dochodu brutto per capita w wysokości 15 tys. USD do 2020 r. Jednakże realizacja tych planów jest uwarunkowana następującymi czynnikami:

  • stworzenie lepszego klimatu biznesowego, tak aby Malezja stała się magnesem dla kapitału
  • wzrost konkurencyjności poprzez inwestycje w innowacje i infrastrukturę, cyfryzację
  • inwestycje w infrastrukturę cyfrową (sprzęt i oprogramowanie), co w efekcie obniży koszty transakcji
  • poprawa przepisów w zakresie realizacji umów, podatków oraz procedur związanych z niewypłacalnością podmiotów.
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nowe <a href=Implanty Toruń nowoczesna stomatologia">

Nowe Implanty ...

Dobry Dentysta Toruń - Gabinet stomatologiczny Czym jest proteza w jeden dzień i dlaczego różni ...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Marian Poręba Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę
Automatyczne <a href=Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i Maszyny rozlewnicze">

Automatyczne Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i ...

Automatyczne Nalewarki Toruń - Producent nalewarek Toruń – Maszyny rozlewnicze Maszyny rozlewnic...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Ola Trawińska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość Toruń - Biuro rachunkowe Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawiązania współpracy z biu...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Barbara Machoń Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert