Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: inwestycja Petronas’u w Kanadzie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2016-11-04 09:44:33
petronas, lng, kanada, inwestycje, 2016


Rząd Kanady zatwierdził inwestycję koncernu Petronas w Kolumbii Brytyjskiej (terminla LNG). Zgoda jest jednakże obwarowana 190 wiążącymi klauzulami, m.in dot. emisji dwutlenku węgla, czy ochrony organizmów żyjących w morzach. Ocena wpływu tych nowych warunków na realizację inwestycji wymaga czasu. Koncern Petronas ogłosił, że wysokość zaangażowania kapitalowego w projekt budowy terminalu (27 mld USD) zostanie poddania przeglądowi. Ponadto, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie będzie prowadził konsultacje z partnerami inwestycyjnymi: Brunei National Petroleum Co., China Petroleum & Chemical Corp., Indian Oil Corp. Ltd. oraz Japan Petroleum Exploration Co Ltd.

Petronas jak dotychczas działał w lokalizacjach, w których koszty ochrony środowiska nie stanowiły kosztów operacyjnych. Analitycy sektora ropy naftowej i gazu przewidują, że opóźnienie w uruchomieniu inwestycji może sięgnąć 2021-2022 r. (planowano na 2019 r.).

Obecna sytuacja nie sprzyja dynamicznemu zaangażowaniu Petronasu w ten projekt. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny LNG obniżyły się z 10USD w 2014 r. do poniżej 4,5USD w r.b. Ponadto, wpływy koncernu zmniejszyły się na skutek niskich cen ropy naftowej (spadek cen o ponad połowę w porównaniu z najwyższymi w 2014 r.). Dodatkowe 190 warunków do spełnienia przy realizacji inwestycji w sposób istotny może podnieść jej koszt (konieczność dostosowania sprzętu i urządzeń do wymaganego poziomu ochrony środowiska, zmiana tras dostaw i rurociągów etc.).