Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: możliwe spowolnienie wzrostu eksportu drewna w 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2016-04-13 10:50:17
malezja, drewno, meble


W 2015 r. malezyjski eksport drewna i wyrobów z drewna wyniósł 22,14 mld MYR i był o 6,5% wyższy niz przed rokiem. Takie dobre wyniki były rezultatem korzystnego kursu USD (osłabienie ringgita o ok. 20% stymulowało pozytywnie sprzedaż za granicę) oraz spadku kosztów transportu. Dodatkowy element stanowił wzrost popytu w Europie w związku z zapotrzebowaniem na drewno do budowy tymczasowych schronień dla napływających tam uchodźców (wzrost popytu o 15%). Przewiduje się, że trend wzrostowy popytu utrzyma się i w 2016 r. (wzrost o 20%).

W 2016 r. jednakże pomimo zewnętrznych korzystnych uwarunkowań tempo przyrostu eksportu w tym sektorze może ulec spowolnieniu. Główne ograniczenia mogą pojawić się ze strony niedoboru siły roboczej w sektorze (np. w przemyśle meblowym niedobór szacuje się na 28 tys. osób), jak również braku wystarczających zasobów drewna.

Aktualnie Malezja zajmuje 8 pozycję na świecie pod względem eksportu mebli i 3 pozycję w Azji. Meble malezyjskie trafiają do ponad 160 krajów, w tym 30% do Stanów Zjednoczonych, następnie do Japonii, Singapuru, Australii i Wlk. Brytanii.

Zgodnie z rządową strategią długoterminową (National Timber Industry Policy - http://www.mtib.gov.my/natip/Natip3.pdf) malezyjski eksport drewna i wyrobów z drewna ma osiągnąć poziom 53 mld MYR do 2020 r., w tym eksport mebli – 16 mld MYR (wobec ponad 8 mld MYR w 2015 r.).