Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: dalsze opóźnienie w sprawie inwestycji Petronas w Kanadzie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2016-04-13 09:18:58
malezja, inwestycje, petronas, lpg


Decyzja w sprawie rozpoczęcia projektu inwestycyjnego w terminal LNG w Kanadzie będzie opóźniona o kolejne trzy miesiące w związku z tym, że agencja federalna dokonująca oceny środowiskowej projektu uzyskała kolejne 3 miesiące czasu na dokończenie raportu. Zgodnie z uzasadnieniem agencja potrzebuje zebrać więcej danych w kontekście dokumentów i obserwacji dostarczonych w dniu 4 marca br. Tylko wówczas analiza będzie wykonana z pełną starannością.

Malezyjski koncern naftowy wraz z partnerami czekają już 3 lata z rozpoczęciem budowy terminalu Pacific North-West LNG w Kolumbii Brytyjskiej na wybrzeżu Pacyfiku. Analitycy uważają, że sytuacja ta stwarza ryzyko wprowadzenia dodatkowych warunków środowiskowych, które będą musiały być wzięte pod uwagę przy inwestycji. Może to w efekcie oznaczać brak podstaw ekonomicznych do realizacji projektu i konieczność wycofania się z niego, pomimo zaangażowanych już wysokich środków finansowych. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że ceny gazu LNG od momentu rozpoczęcia prac na projektem obniżyły się o ponad połowę (z 10 USD w 2014 r. do około 4,5 USD obecnie).

Powyższe stanowiłoby kolejne uderzenie finansowe dla Petronasu, którego zyski w 2015 r. zmniejszyły się o połowę na skutek niskich cen ropy naftowej na świecie. W marcu br. ogłoszono kolejne cięcia zatrudnienia oraz wydatków (o 12 mld USD w ciągu najbliższych 4 lat).