Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMalezja: trudne lata przed Petronasem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Karina Katzer | 2016-01-22 11:20:41
malezja, petronas, ropa naftowa

Niskie ceny ropy naftowej na rynku światowym coraz bardziej przekładają się na napięcia finansowe w koncernie naftowym.

Malezyjski koncern naftowy Petronas przewiduje, że średnia cena ropy naftowej w 2016 r. ukształtuje się na poziomie ok. 30 USD za baryłkę i najbliższe dwa-trzy lata mogą okazać się trudne dla firmy. Przy niższych wpływach ze sprzedaży, osłabienie waluty malezyjskiej – ringgita (do poziomu najniższego od 17 lat w 2015 r.) stworzyło dodatkowe trudności w związku ze wzrostem w rezultacie cen maszyn i urządzeń importowanych przez Petronas do realizacji projektów inwestycyjnych. Kolejne źródło problemów to spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i osłabienie juana. Niezależnie od powyższego koncern utrzymał jak na razie plan inwestycyjny na najbliższe 5 lat (350 mld MYR).

Jeśli chodzi o inwestycję w Kanadzie, nadal oczekiwana jest decyzja środowiskowa, od której uzależnione jest rozpoczęcie realizacji projektu Pacific NorthWest LNG o wartości 36 mld CAD. W pierwszym kwartale 2016 r. Petronas dokona rewizji swojego zaangażowania w tę inwestycję, o ile wkrótce nie zostanie wydane pozwolenie.

W III kwartale 2015 r. koncern odnotował stratę w wys. 565 mln MYR (wobec zysku w wys. 12,4 mld MYR rok wczesniej). Petronas obniżył dywidendę płatną do budżetu państwa o 40% do poziomu 16 mld MYR (26 mld MYR w 2015 r.). Przy tak niskiej cenie ropy naftowej i ryzyku utrzymania trendu spadkowego, konieczne jest także ewentualne rozważenia ograniczenia zatrudnienia np. o 15 tys. osób (aktualnie 51 tys. osób, w tym 8 tys. za granicą w ponad 30 krajach). Zasoby firmy w gotówce na obecnym etapie to 88 mld MYR, co stanowi dobre zabezpieczenie dla kontynuacji działalności w trudnych latach.

Malezja jest krajem eksportującym ropę naftową, a zatem bardzo wrażliwym na zmiany cenowe na rynku tego surowca. Zgodnie z szacunkami rządowymi spadek ceny ropy naftowej na świecie o 1 USD za baryłkę oznacza utratę 300 mln MYR.