Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem celny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-24 14:22:38
malezja, cła

Towary sprowadzane z zagranicy podlegają w Malezji opłatom celnym. Cła importowe pobierane są ad valorem od towarów sprowadzonych z zagranicy.

Podstawą prawną malezyjskiego systemu celnego jest Customs Act 1967, na podstawie którego Minister Finansów, nadzorujący Królewski Urząd Celny, publikuje cła na towary importowane lub eksportowane w Customs Duties Order. Towary są sklasyfikowane według Harmonised Commodity Description and Coding System, powszechnie znany jako Harmonised System – HS. Od 1993 roku Malezja jest sygnatariuszem Międzynarodowej Konwencji Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów.

 

Maszyny urządzenia, które nie są produkowane w Malezji mają generalnie stawki importowe zerowe i są zwolnione z podatku. Nie pobiera się cła na importowane surowce i komponenty, z których wytwarza się produkty przeznaczone na eksport. Surowce żywnościowe również mają stawki importowe zerowe, natomiast wyroby spożywcze przetworzone mają cło w wysokości 5-10 proc. Stawka celna w imporcie na wyroby gotowe jest wyższa niż na komponenty, np. cło na samochody wynosi 200 proc., natomiast w postaci podzespołów do montażu (SKD) - 30 proc. Zwolnione są z cła towary importowane do stref wolnocłowych oraz licencjonowanych zakładów przemysłowych.

 

Cła eksportowe

 

Generalnie Malezja nie stosuje ceł eksportowych. Jednak dla zwiększenia dochodów do budżetu nałożone są cła na niektóre towary surowcowo-rolne, jak np. nieprzerobiony olej palmowy. Akcyza pobierana jest na podstawie przepisów prawa Excise Act 1976 za produkowane w Malezji takie wyroby, jak: napoje alkoholowe, tytoń i papierosy, produkty petrochemiczne, klimatyzatory, telewizory, samochody i karty do gry. Wysokość akcyzy jest zróżnicowana w zależności od towaru.

Ze względów ekonomicznych, społecznych lub politycznych pewne towary są zakazane do eksportu lub importu. Są to zazwyczaj przedmioty dotyczące dziedzictwa kulturalnego, religijnego lub zagrażające bezpieczeństwu kraju.

Preferencje celne przewidziane są w stosunku do większości grup towarowych pochodzących z krajów członkowskich Stowarzyszenia ASEAN – różnica w stawce celnej wynosi 5-10 proc. Porozumienie gospodarcze krajów ASEAN – Asean Free Trade Area – AFTA od 1993 roku wprowadza strefę wolnego handlu pomiędzy tymi krajami Common Effective Preferential Tariff Scheme – CEPT, w ramach którego wszystkie stawki celne (od końca 2003) zostały zredukowane do poziomu 0–5 proc.

 

Cła

 

Towary eksportowane z FIZ i LMW nie podlegają opłatom celnym. Jeżeli (z wyjątkiem wyrobów tytoniowych oraz pojazdów) sprzedaje się produkcję na rynku malezyjskim, to mają zastosowanie następujące opłaty celne:

  • dla dóbr konsumpcyjnych i codziennego użytku, jeżeli produkty te są produkowane pod nadzorem celnym (Principal Custom Areas – PCA) – cła importowe równoważne są wspólnym taryfom preferencyjnym AFTA (AFTA Common Effective Preferential Tariff CEPT)
  • dla dóbr konsumpcyjnych i codziennego użytku, jeżeli produkty te są produkowane pod nadzorem celnym PCA, ale udział surowców i materiałów krajowych przekracza 51 proc. - cła importowe są naliczane w wysokości 5 proc. ad walorem lub podatek akcyzowy
  • dla dóbr konsumpcyjnych i codziennego użytku, jeżeli produkty te nie są produkowane pod nadzorem celnym - cła importowe w wysokości 3 proc. ad walorem
  • dla dóbr powszechnego użytku, takich jak materiały, surowce i komponenty, maszyny i sprzęt dla celów produkcyjnych - przedsiębiorcy produkujący pod nadzorem celnym PCA korzystają z całkowitego zwolnienia z ceł importowych.
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert